Їстівні декоративні рослини

Коли мова заходить про декоративні рослини, часто здається, що існує різкий розрив між декоративним і практичним. Але є багато декоративних рослин, які пропонують і калорії, і привабливий вигляд. Від смачних ягід до квітучих бульб, ці їстівні красуні можуть змінити ваш ландшафт і зробити ваш сад щедрим.

Очевидно, що яблуні, персики, вишні та безліч інших фруктових дерев є більш впізнаваними та щороку дають чудові квіти, але що приємно у виборі їстівних декоративних рослин, які відрізняються від інших, так це те, що вони дають щось надзвичайне, смаки, які не кожному доступні. Спробуйте їх виростити, бо інакше вони не часто доступні в продажі. Сприймайте ці рослини як розвагу для себе чи своїх гостей і друзів, а не як спосіб закрити власні потреби в їжі.

Пропонуємо 5 їстівних ландшафтних рослин, які не тільки додають красу вашому двору, але й можна використати в їжу.

Спаржа (Asparagus officinalis)

Спаржа — це багаторічна квітуча рослина, молоді пагони якої є джерелом хрусткого садового овоча з характерним смаком. Збирайте пагони до початку літа, а потім дайте їм вирости та спостерігайте, як вони перетворюються на кущувату рослину, схожу на папороть, яка може виконувати подвійну функцію як декоративна. Ця багаторічна рослина росте 15-20 років, найкраще садити кореневищами, які доступні в нашому розсаднику восени та навесні. Спаржу найкраще садити восени або ранньою весною. Спаржа як овоч має найсолодший смак і ідеальний хрускіт, коли пагони зібрані протягом 2-х днів після появи з грунту.

Азиміна трилопатева, Пав-пав (Asimina triloba)

Азиміна — це невелике листопадне дерево, яке походить із східної частини Північної Америки і дає великі жовто-зелені плоди, які на смак щось нагадують щось середнє між персиком, манго та бананом. Дерево є привабливим, має майже ідеальну пірамідальну крону, виростає приблизно до 8 метрів, з щільним, звисаючим листям. Це дерево є одним найтінелюбніших яке тільки може бути в нашій широті. Плоди погано зберігаються або транспортуються і є рідкісним явищем у продуктових магазинах, що робить дерево унікальним кандидатом для домашнього фруктового саду. Незважаючи на те, що дерево росте легко, змусити його плодоносити може бути складніше. Воно не самозапилюється в умовах України через відсутність специфічних для цього комах, українські мухи та жуки не є надійні. Щоб отримати плоди, варто виростити кілька поруч і запилювати їх вручну за допомогою маленького пензлика чи пір’ячка.

Дерен Коуса (Cornus kousa)

Дерен Коуса, який часто називають корейським або японським кизилом, є суперзіркою в саду. Він має гілки, наповнені видовищними квітами навесні (насправді то не квіти, а листки білого кольору, які довго не опадають, чим примножують декоративну цінність його), купу смачних дрібних фруктів наприкінці літа та барвисте листя восени. Цей дерен – відносно невелике дерево, приблизно 7-8 метрів заввишки, яке добре підходять для більшості приміських газонів. Крім того, фрукти дуже смачні, з тропічним відтінком персика та банана.

Церсис кнаадський, Червонобрунька східна (Cercis canadensis)

Ранньою весною червоні бутони рясно покривають це дерево майже від самого низу. Їхні гілки вкриті яскравими пурпуровими (не червоними) бутонами і нічим іншим. Це красиві повноцінні дерева з листям у формі серця, яке стає жовтим до червонувато-фіолетового.Дивовижно, але красиві бруньки навесні також є смачним ласощами, наповненими вітаміном С. Їх можна їсти сирими, желе, смакувати або маринувати. Квіти церсису – добре пасують до салатів через смак та колір. Квіти чи молоді стручки з цього дерева також можна приготувати на сковорідці за рецептами приготування зеленого горошку чи спаржі.

Хурма американська (Diospyros virginiana)

Дерева хурми американської, які славляться своїми осінніми барвами, включаючи велику кількість приголомшливих помаранчевих плодів та іржавий колір листя, є також цінною декоративною рослиною. Головне для птого щоб споживати плоди – дочекатися, поки терпкість зникне, а для цього потрібне терпіння. Фрукти повинні бути настільки стиглими, щоб вони межували з густим смаком. Тоді він на смак нагадує пудинг — неймовірно!

Існують нетерпкі сорти, які можна їсти ще твердими, але стиглі плоди варті того, щоб почекати. Повністю дозріла хурма дуже ніжна.