Як вибрати дерево

Вибір дерев

Вибір дерев – це справді одне з найбільш важливих інвестиційних рішень, яке робить господар садиби, облаштовуючи ділянку навколо будинку, чи просто змінюючи хворі дерева здоровими. Враховуючи, що більшість дерев живуть довше, аніж люди, які їх садили, наслідки цього рішення можуть зробити відбиток на все життя. Вдале поєднання дерева та його середовища існування принесе користь і дереву, і людині.

Питання, яке найчастіше задають професіоналам з догляду дерев це: «Який вид дерева, на вашу думку, мені слід посадити?» Перед тим, як відповісти на це запитання, потрібно врахувати ряд факторів. Тож, попередньо дайте відповіді:

  • Чому дерево висаджується? Ви хочете, щоб дерево служило як тінь чи сезонна оздоба, щоб давало фрукти чи захищало від вітру? А можливо на це є більше, ніж одна причина?
  • Який розмір та розташування території для висаджування дерева? Цього простору вистачить на велике, середнє чи мале дерево? Чи є на цій ділянці дроти або ж комунальні мережі, вони над землею чи в землі? Потрібно враховувати оформлення тротуарів або під’їзних шляхів? Чи є інші дерева поблизу? Чи є якійсь перешкоди для майбутнього росту коренів, наприклад, фундамент будівель?
  • Який тип ґрунту на цій ділянці? Це ґрунт глибокий, родючий та добре дренований чи мілкий, ущільнений і безплідний?
  • Який догляд ви готові забезпечити рослині? Чи є у Вас час, щоб поливати, удобрювати та підрізати недавно посаджені дерева, доки вони не освояться, чи Ви будете доручати догляд за садом чи деревом садівнику або ж фірмі з озеленення?

Ці запитання та відповіді на них допоможуть підібрати правильне дерево для відповідного ландшафту.

Функції дерев

Дерева роблять наше оточення більш приємним. Правильно посаджені та доглянуті дерева збільшують загальну вартість певної нерухомості. Тінь великих дерев допомагає врятуватися від літньої спеки і, при правильному розміщені дерева, може зменшити витрати на кондиціонування та охолодження приміщення влітку. Декоративні дерева милують око квітами, листям, корою або своїми плодами чи фруктами. Вічнозелені рослини зі щільним, стійким листям можуть бути використані для захисту від буреломів або як загорожа ділянки від сторонніх осіб. Дерева, у яких опадає листя восени, дозволяють сонцю прогріти будинок в зимовий період. Дерева та кущі, які мають їстівні плоди чи ягоди можуть порадувати господарів смачненьким і обов’язково приваблять птахів і дрібних диких тварин до вашої оселі. Дерева на міській вулиці зменшать відблиски від тротуару, скоротять час стоку води після дощу, вберуть забруднюючі речовини, а також додадуть кисню в повітря, яким ми дихаємо. Дерева в місті поліпшують його зовнішній вигляд і загалом якість життя в місті чи в певному його районі.

Форма і розмір

Основний принцип сучасної архітектури – «форма слідує за функцією». Це правило слід пам’ятати і при виборі дерева. Вибір правильної форми дерева на додачу до функції, яке воно повинно виконувати, може значно скоротити експлуатаційні витрати і підвищити цінність дерева в пейзажі. Роблячи вибір форми дерева слід також врахувати його розмір влітку. Дерева можуть мати найрізноманітніші розміри та форми.  Вони можуть відрізнятися висотою: від декількох десятків сантиметрів до сотні метрів. Треба зробити вибір форми та розміру, які будуть відповідати ландшафтним умовам.

Залежно від особливостей вашої ділянки, ви можете вибрати сотню комбінацій рослин, різної форми і розміру. Там, де є лінії електропередач, телефонні лінії тощо, буде доречно «поселити» невеличке не розлоге дерево. Щоб зробити загорожу між двома будинками чи між будинком і проїжджою частиною, або ж вулицею, треба посадити кущі вузької стовпчастої форми. Ви можете навіть визначити, що на вашій ділянці просто не вистачає місця для будь-якого дерева 🙁